Použití dálniční známky v ČR

2. července 2014 v 16:48 |  Dálniční známka ČR
V ČR je nutné použít dálniční známku na veškerých silnicích označených dopravní značkou, dálnice, případně zpoplatněná silnice pro motorová vozidla, tedy pokud se jistého úseku netýká nějaká výjimka, známku musí použít veškerá vozidla do 3,5t, vozidla nad 3,5t platí mýtné. Všechny silnice kde je v ČR nutné použití dálniční známky jsou dostatečně označeny informující značkou, pokud na takovou silnici vjíždíte, na každém nájezdu určitě najdete značku, která přikazuje použití dálniční známky. Značka označujicí použití dálniční známky může vypadat například takto:


Naopak veškeré dálnice a zpoplatněné komunikace, kde dálniční známku použít nemusíte jsou označeny takto:


Silnice kde je nutné použít dálniční známku

Klasická dálniční známka konstrukce a použití

Dálniční známka v ČR má dvě části, kupón, který se lepí na sklo a část, která potvrzuje zaplacení. Druhá část potvrzuje, že jste známku opravdu legálně koupili a odlepili a ne někde ukradli z jiného vozidla. Pouze nálepka na čelním skle je bez části potvrzujicí zaplacení neplatná, policie si většinou při kontrole vyžádá i druhou část, informaci o tom, že nálepka na čelním skle je sama o sobě neplatná máte i na dálniční známce. Dálniční známka je v ČR je nepřenosná z tohoto důvodu se na část, kterou nenalepujete píše registrační známka vašeho vozidla, krom toho se registrační známka píše i na samotnou nálepku, kterou následně nalepíte na čelní sklo do pravého spodního rohu, jak je většinou uvedeno na známce.

Časové varianty a platnosti dálničních známek v ČR

Dálniční známky jsou v ČR nabízeny ve variantách deset dní, jeden měsíc nebo rok. Dálniční známku o délce deseti dnů zakoupíte a bývá označena velkým písmenem D a odlišnou barvou, po okraji má kruhy s čísly označující měsíc a den, prodejce známky musí prostřihnout termín konce platnosti dálniční známky, dálniční známka, který již není platná, nesmí být na skle nalepena. To samé platí u měsíční dálniční známky, označena bývá písmenem M. Roční dálniční známka, lehce zavádí svým názvem, člověk by si řekl, že platí pouze v roce, který je na ní pod symbolem R vytisknut. Ovšem je to jinak roční dálniční známka díky svátkům a různým administrativním problémům vchází do prodeje již v listopadu předchozího roku, platí od 1. prosince předešlého roku do 31. ledna roku následujícího. Modelový příklad aby platnost dálniční známky pochopil opravdu každý. Již od 1. prosince roku 2013 Vám platila roční známka pro rok 2014, tedy pokud byste ji měli nalepenou, platila by do 31. ledna roku 2015, tedy přesně 14 měsíců.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama