Dálniční známka

1. července 2014 v 20:35 |  Dálniční známka

Co je to dálniční známka a k čemu slouží?


Dálniční známka je vlastně taková stvrzenka k tomu, že můžete používat dálnice v České republice. Prakticky se jedná o nálepku, taky zvanou jako kupón, tato nálepka označuje vozidla, která mají zaplacený poplatek, za používání dálnic v České republice, tyto poplatky mají sloužit k udržování náležitého dobrého stavu našich hlavních dopravních uzlů. Ovšem mnohdy tomu tak není.Tato varianta platí v České republice a v spoustě dalších jiných státu.

V jiných státech má různé varianty, někde bývá realizována prostřednictvím nálepky na čelní sklo, jinde formou průjezdných platebních terminálů a jinde zase formou krabičky s nabitým kreditem, tzv. mýto. Konkrétní způsob použití dálniční známky je závislý od jednotlivých zemí a jejich zvyků, některé země dálniční známky třeba vůbec nevedou.

Nalepovací dálniční známka je asi nejhorší řešení, které může pro výběrce dálničního poplatku existovat, ovšem pro řidiče asi to nejjednodušší. Dálniční známku, může fyzicky zkontrolovat pouze člověk, například policie. Z tohoto důvodu vládě utíká spousta peněz, protože mnoho lidí jezdí bez dálniční známky a pokud je nikdo nezkontroluje tak se na to nepřijde. Pokuta je sice většinou dost vysoká, ale stále těch pár chycených lidí, kteří zaplatili pokutu, nenahradí veškeré lidi, kteří jezdí bez dálniční známky.

Dálniční mýtné - krabička

Pro výběrce poplatků je dobré řešení mýtná brána případně úsekové mýtné. V podstatě se jedná o to stejné, někde krabička umístěná ve vozidle komunikuje s bránou, u mýtných bran jsou kamery, která hlídá většinou bývalá celní policie, pokud někdo projede bez identifikace krabičky, většinou za ním policie vyrazí. Ovšem opět je tady požadavek snímání projížděných vozidel, možná by bylo lepší, kdyby v místech průjezdu byly místní váhy a ty dle průjezdu vozidla určovaly a počítaly mýto.

Úsekové mýtné - boxy

Nejlepším způsobem je úsekové mýto, kdy prostě určitým úsekem neprojedete, pokud nezaplatíte určitou částku, prostě se před vámi nezvedne závora. U našich dálnic, kde je množství připojovacích nájezdů je toto řešení asi nerealizovatelné, páč by se dálnice úplně zasekaly, lepší by byly mýtné závory právě na nájezdech a sjezdech z dálnic.

Některé státy dálniční známku nepoužívají a dálnice přesto fungují možná ještě lépe než kdekoliv jinde. Tyto státy platí opravy a výstavby z jiných zdrojů, například z daní atp. U nás bohužel platit musíme, nejbližší místo kde za použití dálniční sítě platit nemusíme je například Německo, ovšem v Rakousku už dálniční známku potřebujete.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama